Česká speleologická společnost
Hlavní menu
Levý sloupec
Menu sekce Home

Svatováclavská kampaň na Javoříčku

03.10.2007 - Tomáš Bohanes

Tak jsme konečně zase vyrazili na větší akci na Javoříčko. Využít k tomu prodlouženého víkendu kolem svatého Václava (tj. 28.- 30.9.) se zdálo ideální, ale navzdory tomu nebyla účast pohříchu příliš hojná.
V páteční volný den jsme přivítali návštěvu kolegů - jeskyňářů ze ZO 6-21 Myotis z Moravského krasu, vedených předsedou Kelfem. Průvodcovské služby se ujal Tomáš, který návštěvníky nejprve táhl Vojtěchovskou chodbou do Olomouckého dómu. Nejčipernějším z Myotisáků se tato lehká "túra" zdála příliš nudná, proto jako reakci na jejich přání někam si zalézt je nakonec táhl do Ivošových jeskyní. Tam se průvodci konečně podařilo je trošku utahat a postupně odpadali :-))), teda včetně průvodce, ale většině výpravy se podařilo dosáhnout koncové síňky, kde se zařadili do první desítky návštěvníků této opravdu "dobře dostupné" jeskyně ;-). Po vydatném obědě pak následovala exkurze na Střední patra. Sice celé jeskyně byly navzdory dešti dost suché, nicméně přesto byla Vanička dost naplněná a všichni účastníci se v ní zvládli trochu okoupat. Po dosažení Hlinitých jeskyní si pak všichni na závěr dali něco na doražení - výstup propastí do Svěcené díry. Návštěvníkům se naše jeskyně velmi líbily a my jsme na oplátku byli pozváni na návštěvu do Moravského krasu, což jistě neopomeneme využít.
Radek s Lubošem a Pavlou využili den na rozšiřování právě zmíněné propasti, kde těžili jak o život, snad aby si vykompenzovali neúspěch ve Švecově propasti, kde se opět nepodařilo osadit kotvení žebříku, protože opět zarezl visací zámek a bude nutné ho uřezat. Ještě štěstí, že tentokrát již máme natažené lano zevnitř.

V neděli odpadly průvodcovské úkoly, a proto jsme se mohli v plné sestavě vrhnout na bádání. Sice ještě v pátek odjel Luboš s Klárou, ale zase přijel Radek K. Sbalili jsme mapovací pomůcky a vyrazili do Olomouckého dómu, kde jsme pokračovali v mapování koncové části jeskyně, tentokrát přípravou půdorysu úseku dolní části závalu. Doufali jsme, že se nám podaří půdorys nachystat celý, ale šlo to přeci jenom pomaleji než jsme čekali (polygon se přeci jenom dělá rychleji), takže máme hotovou asi třetinu. Nicméně doufáme, že při příští akci za 14 dní bychom mohli zbylé dvě třetiny dokončit. Opět se ale ukázalo, jak je důležité se na mapování dobře obléknout.
Konec dne se ještě nesl ve znamení nutnosti slanit na Střední patra a vynést odtud materiál, včera tam zanechaný v domnění, že se dnes bude dělat na Středních patrech. Tohoto úkolu se zhostil pan Hrábě s Tomášem a oba si to řádně užili (padaly nějaké peprné výrazy ve spojení s přáním, aby si zmíněnou propástku vybral za své příští působiště Metrostav, protože kdo má v těch "vodovodních rourách" lézt :-))))